Ameliyatlar Hakkinda Genel Bilgiler

Bu bölümde estetik cerrahi ameliyatları hakkında temel bilgiler bulunmaktadır, aydinlatilmis hasta onamlarını da okumaniz onerilir, daha ileri düzeyde bilgi icin ise gorusme gerekir.

İlkelerim

-Primum Non Nocere(Önce zarar verme)

Minimum Rezeksiyon Maksimum Rekonstrüksiyon(Küçük müdahele ile büyük etki elde etmek)

 

YÜZ GERME-FACELİFT

Plastik cerrahinin en komplike ameliyatlarından biridir, erken yüz yaşlanması, yüzde sarkma ve kırışıklıklar nedeni ile başvuran hastalarda yapılır. Endoskopik alın germe, kaş kaldırma, göz kapaklarındaki kırışıklık ve sarkmaların giderilmesi,  subperiostal yanak askılama, deri fazlasını kulak önünden çıkarma ve boyuna müdahele aşamalarından oluşur, ancak isteğe ve ihtiyaca göre bu müdaheleler tek tek de gerçekleştirilebilir. Yüz germe ameliyatının izleri, ne kadar gençlik etkisi elde edilebileceği ve komplikasyonları gibi konular genelleştirilemeyeceğinden dolayı her hasta için tek tek hastanın kendi özelinde tartışılmalıdır.

RHİNOPLASTİ-ESTETİK BURUN

Rhinoplasti ameliyatı plastik cerrahide ikinci en sık yapılan ameliyattır. Rhinoplasti-estetik burun ameliyatı burnundaki şekil bozukluğunun giderilmesi ve/veya tıkalı hava yolunun açılması amaçlarıyla yapılır. Primer, sekonder ve komplike rhinoplasti olarak üçe ayırmak mümkündür. İlk kez yapılacaksa ve sorun gelişimsel deformiteden kaynaklanan bir kemerli burun ise primer rhinoplastidir. Birinci ameliyattan sonra sonucun istenilen şekilde olmaması veya geçirilen bir travma veya başka nedenlerle ikinci defa rhinoplasti ameliyat yapılacaksa sekonder rhinoplastidir. Komplike rhinoplastiler ise ciddi travmatik – deviye – yamuk burunlar, kemik ve kıkırdak destek dokularında ciddi yetmezlik olanlar veya ikinci ameliyatta da istenilen sonuç alınamamış olguların ameliyatıdır.  Rhinoplasti ameliyatlarımı hava yolu cerrahisini ve burun ucu biçimlendirmesini ön planda ele alan açık teknikle yapmaktayım. Kabul edilebilir – dikkat çekmeyen – bir yara izi olmaktadır. Akademisyenlik hayatımın Samsun’da geçirdiğim ilk 13 yılında 500 den fazla estetik burun küçültme ameliyatına imza atmış bir uzman olarak; rhinoplasti ameliyatının fonksiyonel – işlevsel – hava yolu ve rahat nefes alma – yönünü önemsiyorum, bu nedenle anatomik – doğal – orta hatta yerleşmiş – dolgun sırtı olan – ucu fazla kalkmamış – burun delikleri yeterince geniş ve burun kanatları güçlü bir burun elde edebilmeye çalışıyorum. Bu amaçla primer rinoplastilerde septumdan elde edilen kıkırdak greftlerini tabiri caizse bol kullanıyorum. Septumun daha önce kullanıldığı veya uygun olmadığı durumlarda ihtiyaca göre birinci önceliğim kulak konka bölgesinden kıkırdak grefti almaktır, ikinci sırada ise krista iliakadan kemik grefti almayı tercih ediyorum.

ABDOMİNOPLASTİ-ESTETİK KARIN GERME 

Karın germe ameliyatı estetik cerrahi ameliyatları arasında, ameliyat sonrası erken dönemde ağrı ve hareket kısıtlılığı gibi sorunları olmasına rağmen hasta memnuniyeti fazla olan bir ameliyattır. Rejim yapmak – kilo vermek – spor yapmak veya diğer beden sıkılaştırıcı uygulamalarla düzelmeyecek olan; karın ve göbek altı seviyelerindeki çatlaklar, deri fazlalıkları ve sarkmalar için yapılır. Suprapubik bölgeden – sezeryan ameliyatının izinin olduğu hattan – tüm karın alt kadranını bir taraftan diğer tarafa kadar kateden bir kesi ile girilir.  Genellikle göbek üstü plana kadar olan deri çıkartılır – göbek yeni yerinden doğurtulacaktır -, yanlardan da orta hatta doğru plikasyon yapılarak bel incelmesi elde edilir. Bu ameliyatın en önemli sorunu kalıcı yara izidir. Standart orta hat ve yanlardan rektus kılıfının plikasyonu ile karın ön duvarını gerginleştirilmesini ve doğal görünümlü göbek rekonstrüksiyonunu – göbek üstü alana liposakşın ile birlikte -, yüksek yan gerilimli – high lateral tension – abdominoplasti tekniği ile kombine ederek uyguluyorum. Bu teknikte yanlarda – bel – daha iyi incelme sağlanır.

MEME AMELİYATLARI

Meme büyütme (silikon protez), küçültme, dikleştirme meme kadın beden imgesi için vazgeçilmez bir özelliktir. Doğru endikasyonla yapılmış başarılı bir meme ameliyatı hastanın yaşam kalitesini artıran bir estetik cerrahi ameliyatdır. Memeler güzel olmasının yanı sıra, yaşa ve bedene göre taşınabilir de olmalıdır. Bu nedenle meme büyütme ameliyatları kadar meme küçültme ameliyatları da estetik cerrahinin sık yapılan ameliyatlarındandır. Meme ameliyatları bahsinde meme rekonstrüksiyonlarından da söz etmek gerekir. Meme rekonstrüksiyonu onkolojik nedenlerle memesi alınmış olgularda meme yapılmasıdır. Anında – mastektomi ameliyatının hemen ardından veya gecikmeli – onkolojik – radyo ve kemoterapiler tamamlandıktan sonra; protez ile, serbest flep ile, pedikullu flep ve protez ile veya TRAM flebi ile tek seanslı veya geciktirmeli iki seanslı onarım şeklinde farklı yöntemlerle yapılır.

LİPOSAKŞIN-YAĞ ALDIRMA

Negatif basınç ve kanüller yardımı ile istenmeyen yağ dokusu fazlalığının emdirilerek boşaltılmasıdır. Estetik cerrahide dünyada en sık yapılan ameliyattır. Liposakşında amaç zayıflama – kilo verme – değildir. İstenmeyen yağ birikimlerinin alınarak bedene biçim verilmesidir. Biçim – kontur düzeltme için yağ doldurma da yapılabilir.

BLEFAROPLASTİ-GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ 

Göz kapaklarının estetik cerrahisi – periobital cerrahi – sadece göz kapağı derisinin kırışıklık ve sarkması için değil, göz kapağı düşüklüğü ve yüz felçlerindeki göz kapağının tam kapanamaması nedenleri ile de yapılan ve yerine göre rekonstrüktif amaçlı ameliyattır. Kapak derisindeki deri fazlalığı katlantılara, göz çevresi yağ dokusunun fıtıklaşması ise torbalanmalara neden olur. Uyguladığım teknikte fazla yağ dokusunu çıkarmadan flep şekline getiriyor ve yayarak alttaki orbita periostuna asıyorum. Bu şekilde alt kapaktan fazla deri çıkarmadan kapakta istenilen kısalma ve genç görünüm elde edilmektedir. Üst kapakta ise standart deri ve kas eksizyonu yapıyorum yağ torbacıklarına ise sadece koter – ısıtarak eritme – uyguluyorum.

5 comments

Bir cevap yazın